وبلاگ

برنامه نویسی کامپیوتر چیست؟

زبان برنامه نویسی کامپیوتر چیست
آموزش برنامه نویسی

برنامه نویسی کامپیوتر چیست؟

5/5 - (7 امتیاز)

احتمالا تا به حال از طریق رسانه ها و یا جمع هایی که در آن حضور داشته اید، حداقل یک بار واژه برنامه نویسی به گوشتان خورده است. معمولاً هنگامی که افراد این واژه را می شنوند تصورات جالبی در ذهنشان شکل می گیرد. ممکن است عده ای فیلم های سینمایی و هک سیستم های بانکی و موشکی و… را به خاطر بیاورند.

برخی هم یک اتاق تاریک و یک شخصی که در صفحه ای مشکی‌ِ یک سیستم بزرگ و قوی در حال نوشتن کدهای سبز و آبی است، را تجسم می کنند.

در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه که در مورد برنامه نویسی لازم است بدانید را بیان کنیم؛ اگر به تازگی به این حرفه علاقه مند شده اید، با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این حرفه آشنا نمائیم.

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی دانشی است که به کمک آن میتوان به کامپیوتر دستوراتی برای اجرا داد. به عبارتی علم حل مسئله به کمک کامپیوتر و همچنین تعامل با کامپیوتر است. دستورات را در قالب کدها به کامپیوتر میدهیم و این اطلاعات و دستورات در پردازنده داخلی کامپیوتر (CPU) پردازش شده و به کامپیوتر تفهیم می شود و خروجی کار به کاربر نمایش داده می شود.

به مجموعه دستوراتی که در قالب یک پکیج در اختیار سیستم قرار میگیرند و سیستم هم آن را متوجه می شود، نرم‌افزار یا اپلیکیشن گفته می شود.

برنامه نویسی در زندگی روزمره

فرض کنید که وارد بانک شدید و کدملی خود را به متصدی بانک اعلام نمودید. متصدی بانک به وسیله یک کد، به تمامی اطلاعات حساب بانکی شما اعم از مشخصات شما، گردش‌های مالی، موجودی و… دست پیدا میکند.

این فرآیند به کمک برنامه ‌نویسی کامپیوتر ممکن شده است. واقعیت این است که یک تیم برنامه‌ نویسی قدرتمند این سیستم را به این صورت نوشته اند. برای نمونه سیستمی که برای بانک طراحی شده، با دریافت کدملی شما، اطلاعات شما را از میان میلیون ها اطلاعات دیگر پیدا نموده و در قالب جداول نمایش میدهد.

زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی

اجازه دهید با یک مثال ساده تر برای شما توضیح دهیم، درباره نحوه برقراری ارتباط در موجودات زنده تأمل کنید، انسان ها از طریق صحبت کردن با زبان های مختلف با یک دیگر ارتباط برقرار میکنند، حیوانات با تولید صداهای مخصوص با یکدیگر ارتباط می گیرند، برخی از حشرات با تولید امواج فراصوت از محیط اطراف خود آگاه می شوند و…

ما انسان ها هم به زبان های خاص می توانیم با ابزارهای الکترونیکی ارتباط برقرار کنیم. به خوبی میدانیم که یک کامپیوتر تنها از چند قطعه‌ الکترونیکی مانند پردازنده و حافظه تشکیل و با ولتاژ الکتریسیته کار میکند.

کامپیوتر‌ها زبان‌ انسان ها را درک نمی کنند. بنابراین آن ها تمامی اطلاعات را به صورت اعداد صفر و یک می بینند. برنامه نویسان به کمک یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر، منظور خود را به سیستم یا ماشین منتقل میکند. این دستورات به کدهای ۰ و ۱ که زبان کامپیوتر می باشند، تبدیل شده و کامپیوتر آن ها را درک نموده و پردازش میکند.

برنامه نویس کیست؟

برنامه نویس شخصی است که برای حل مسائل بهترین پاسخ ها را ارائه می دهد و آن ها را به کمک زبان های برنامه نویسی به کامپیوتر می فهماند. بنابراین کامپیوتر اطلاعات دریافتی را پردازش کرده و خروجی کار را نمایش میدهد.

پس یک برنامه نویس باید به فرآیند حل مسئله، تحلیل داده‌ها، عیب یابی و… مسلط باشد. برنامه نویس ها نحوه کار با یک زبان به برنامه نویسی کامپیوتر را فرا می گیرند و به کمک آن زبان، داده های مورد نیاز را به کامپیوتر میدهند و کامپیوتر هم آن دستورات را اجرا میکند، تمام برنامه هایی که این‌ روز‌ها مشاهده میکنیم به همین صورت توسط یک یا چند برنامه نویس طراحی شده است.

مهارت های مورد نیاز برنامه نویسی

مهارت های مورد نیاز برنامه نویسی
مهارت های مورد نیاز برنامه نویسی

برنامه نویسان برای اینکه در حوزه کاری خود به موفقیت برسند، نیاز به یادگیری مهارت های ویژه ای دارند.

برای تبدیل به یک فرد کاربلد در این زمینه لازم است در ابتدا با مهارت های اولیه آشنا شوید. بهترین برنامه نویس ها، علاوه بر دانش کدنویسی و مهارت های تکنیکی، قابلیت هایی مانند تفکر و ایده پردازی خلاقانه دارند. در ادامه، چند مورد از مهم ترین ویژگی ها و مهارت هایی که برای ورود به این عرصه نیاز دارید را ذکر نمودیم:

  1. یادگیری مفاهیم و کاربرد آن‌ها
  2. مهارت های ریاضی
  3. مهارت های حل مسئله
  4. مهارت های ارتباطی
  5. مهارت نویسندگی
  6. ذهن کنجکاو

بنابراین، برنامه نویسی کامپیوتر علاوه بر مهارت، به استعدادها و ویژگی های شخصیتی خاصی نیز نیازمند است. بدین جهت توصیه میکنیم پیش از تصمیم گیری در مورد شروع یادگیری آن و انتخاب این تخصص به عنوان شغل آینده، در آزمون های شخصیت شناسی شرکت نمایید تا بیشتر با استعدادهای خود آشنا شوید و مطمئن شوید که این حرفه برای شما مناسب است.

کاربردهای برنامه نویسی

امروزه حرفه برنامه نویسی در همه امور انسان دخالت داشته و به انجام شدن تمامی فعالیت ها تسهیل میبخشد. تمام سیستم هایی که کمترین آثاری از هوشمندسازی در آن ها مشاهده میشود، برنامه نویسی شده اند. اگر به تلفن همراه خود که بدون شک به صورت روزانه بارها از آن استفاده می کنید بنگرید، متوجه تاثیر شگفت انگیز برنامه نویسی در زندگی بشر خواهید شد. تک تک کارهایی که میتوانید با استفاده از تلفن همراهتان انجام دهید، مانند ارسال پیام، تماس، پخش ویدیو، پخش موسیقی و… برنامه نویسی شده اند.

امروزه تقریبا همه اشیاء و وسایل خانه نیز قابلیت برنامه نویسی دارند و نسل جدید لباسشویی، یخچال و… نیز همگی با استفاده از برنامه نویسی هوشمندسازی شده است.

میتوان این طور نتیجه گرفت که برنامه نویسی میتواند در تمامی زمینه ها اعم از علوم و صنایع و برای رفع تک تک نیازهای بشر کاربرد داشته باشد.

انواع زمینه های برنامه نویسی

اگر به حرفه ی برنامه نویسی علاقمندید، برای شروع باید ابتدا حوزه برنامه نویسی و هدف خود را از این کار مشخص نمائید. در واقع هیچ زبان برنامه نویسی بهتری وجود ندارد. همه زبان های برنامه نویسی در زمینه های گوناگون میتوانند عالی عمل کنند. شما با توجه علاقه تان باید انتخاب کنید که کدام زبان برنامه نویسی را دوست دارید یاد بگیرید. سپس به یادگیری یک زبان برنامه نویسی بپردازید. با زبان برنامه نویسی کامپیوتر میتوانید یاد بگیرید چگونه از کامپیوتر خود برای پردازش و اجرای کدها استفاده کنید.

اگر به برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت علاقه مند هستید، دوره های آموزشی و کاربردی ما را در سایت دنبال کنید.

برای شروع آموزش زبان برنامه نویسی  Python در ۲ دوره مقدماتی و پیشرفته کلیک کنید.

همچنین می توانید از دوره های متلب مقدماتی آنلاین، متلب مقدماتی حضوری و متلب پیشرفته دیدن نمایید.

کلام آخر

دنیای برنامه نویسی بسیار گسترده است. در این مقاله به اولین پرسش شما «برنامه نویسی چیست» پاسخ دادیم. در ادامه سوالات دیگری نیز برایمان پیش می آید که کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم؟ کدام زبان برنامه نویسی برای کدام زمینه است؟ درآمد برنامه نویسی در ایران چطور است؟ و هزاران سوال دیگر…

با ما همراه باشید تا در مقالات آینده بتوانیم تماس سوالاتی که در ذهن تان در مورد برنامه نویسی مطرح میشود را باهم بررسی کنیم و به پاسخ برسیم.​

 

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *